ВОЙНА В ДУШИТЕ
В този сезон е нормално цените на хлебната пшеница да се покачват. Въпросът е доколко. Това каза в предаването Демокрацията с водещ Марио Гаврилов главният изпълнителен директор на Софийска стокова борса Васил Симов.
Той поясни, че цените зависят изцяло от световните пазари, а не от нещо, което се случва в България. В момента цената на пшеницата е равна на тази отпреди година. Цената е нормална за октомври. Според него войната в Украйна вече не влияе на пазара. Страхът от първите 6-7 месеца след агресията на Русия изчезна. Цените в Черноморския басейн са близки до тези на другите пазари, например САЩ и Франция.
Значително по-видима е тенденцията за поскъпване на слънчогледа, посочи Симов. Поскъпването е около 30% на годишна база. Причината е в по-слабата реколта в основните производители Русия и Украйна.
Изненадващо обаче захарта поевтинява за една година с около 20%, отбеляза Симов. Парадокс е и поевтиняването на петрола на световните пазари при войни в Близкия Изток и при война, в която участва другият основен производител Русия. Причината е във факта, че добивът на петрол нараства въпреки опитите да бъде намален. В сравнение с миналата година бензинът и дизелът са по-евтине с 15-20%. Това е добре и за индустрията, и за потребителите, посочи експертът.
Инфлацията през последните години се колебае между 3-5%. Същевременно заплатите са нараснали с 10%. В много сектори доходите реално изпреварват инфлацията¸смята Васил Симов.
Другата тема в предаването беше посветена на емоционалните и психологически последици в светогледа на българите на войната в Украйна. Гост по нея беше Рубен Лазарев. Той е роден в бившия Съветски съюз, но живее в България. До началото на войната русофилите са били много повече, но сега вече е малко неудобно да се обявиш такъв. Понастоящем те са се разделили на две групи – едните просто харесват руската култура, четат книги, слушат музика, другите почитат Путин. В продължение на десетилетия бяха промивани мозъците на българите, смята Лазарев. Има ясна разлика между Русия сега и това, което е било Русия. Немалкото руснаци, които избягаха не са ли русофили, реторично попита Лазарев. И посочи, че ситуацията сега наподобява съдбата на белогвардейците, които са обичали Русия, но са били избивани от своите братя – болшевиките.
В момента Русия представлява един колективен Путин. Дали е той или някой друг, няма значение. Това всъщност е големият проблем, каза Лазарев. Начинът на мислене на днешната власт е агресия и примитивизъм и това е много опасно за западната цивилизация. Русия днес се опитва да си върне старите територии от годините на Съветския съюз. Това е глупаво и опасно, посочи Лазарев. Казано по-просто – това са едни бандити, които са дошли на власт и тероризират своите съседи. Последните 20 години опозицията е мачкана много професионално и хората, които не са съгласни с политиката на Путин. Подобно е било в България през 50-те години.
Средностатистическия европеец и управляващите не разбират какво представлява Русия. Русия не е Москва и Санкт Петербург. Това е държава, създадена преди около 300 години. Преди Петър I това е било трети свят. Японците за 10 години се възстановяват след Хирошима и Нагазаки и започват да произвеждат. В Русия това не може да се случи, каза Лазарев. Ако погледнете генеалогията на управляващите, например депутатите в Думата, ще стигнете до крепестното селячество. Този класов проблем е огромен.
Не сме застраховани от исторически катаклизми, смята Лазарев, и посочи, че само няколко години преди съветската окупационна армия да влезе в България през 1944-а никой не е допускал, че ще дойдат времена да му вземат апартаменти или че жена му няма да може да носи елегантна шапка на улицата, защото е прекалено буржоазно.
Цялото предаване може да видите на
https://www.youtube.com/watch?v=YpPcHQHIyv4&t=2290s
.
Гледайте “Демокрацията” всеки понеделник от 18.00 часа на живо в ефира на TV1, Youtube TV1 България и Facebook TV1 България, както и на официалния ни сайт: https://tv1.bg.