Руският президент Владимир Путин заяви, че с настъплението в Курска област Украйна цели да дестабилизира Русия, докато Киев, от своя страна, не бърза да обявява целите на операцията наведнъж и ги осветлява постепенно. Анализатори са на мнение, че офанзивата определено е заварила Москва неподготвена, но не е ясно дали украинските сили имат потенциала да удържат завзетите позиции, обобщава БТА.
На съвещание в понеделник, излъчено на живо по държавната телевизия, Путин каза, че с настъплението в Курска област Украйна цели да дестабилизира положението в Русия, но добави, че Киев няма да успее да постигне това, отбелязва Ройтерс.
„Врагът със сигурност ще получи подобаващ отговор и всички цели, които си поставяме, без всякакво съмнение ще бъдат изпълнени“, посочи Путин.
Руският лидер заяви, че изглежда Украйна се опитва да си осигури по-благоприятни позиции, от които да влезе в евентуални мирни преговори, но добави, че такива не биха могли да бъдат водени с враг, който по думите му напада мирни граждани при операцията си в Курска област.
Според Путин друга цел на Киев е да забави напредването на руската армия на други участъци от фронта, където силите на Москва са в настъпление.
Украйна засега не разкрива какъв е основният стратегически замисъл на операцията, която завари Русия неподготвена, в момент, когато войските на Москва бавно, но постепенно напредваха в Източна Украйна, отбелязва Ройтерс.
Изказването на Путин от понеделник беше най-пространната му реакция по темата, откакто Киев предприе изненадващата си офанзива на 6 август.
Изявлението на руския лидер сякаш целеше да покаже, че той владее положението и да вдъхне увереност на войските и страната, че украинската акция ще се провали.
На същото съвещание губернаторът на Курска област заяви, че Украйна контролира 28 селища там и че войските ѝ са навлезли на 12 км навътре на територията на Русия.
Изнесените данни за обстановката на бойното поле не могат да бъдат проверени чрез независим източник.
Изненадващото навлизане на украинските части на руска земя откъм Сумска област в Североизточна Украйна е тактика, която бележи нов етап от войната почти 900 дни след началото ѝ, тъй като пренася бойните действия на руска земя, отбелязва Асошиейтед прес. САЩ и западните съюзници, които снабдяват Киев с оръжие, засега се въздържат да коментират по-обстойно украинското нахлуване. Американски официални представители заявиха, че инвазията в Курска област представлява операция, при която е допустимо използването на доставени от Вашингтон оръжия, тъй като това не противоречи на международното право.
Според някои анализатори акцията на Киев в Курска област е фойерверк, който бързо ще загасне, но според други това може да е началото на съвсем целенасочени и планомерни действия за превземането на Курск и местната атомна електроцентрала. При положение че стратегическият замисъл на украинските генерали не е съвсем ясен, остава загадка какво смята да прави Украйна с контролираната от нея територия в Русия и за какво ще я използва.
Вчера говорител на украинското Министерство на външните работи уточни единствено на пресконференция, че Киев не желае тези територии и не възнамерява да ги анексира.
В четвъртък Михайло Подоляк, старши съветник на украинския президент Володимир Зеленски, каза, че нападението срещу пограничния район „ще накара Русия да осъзнае, че войната бавно и неотклонно пълзи към нейната територия“. Той добави, че операцията ще даде възможност на Киев да влезе от по-изгодни позиции в евентуални преговори за мир с Москва.
„Как бихме могли да ги притиснем и да измъкнем нещо от тях, в случай че започне преговорен процес? Само ако направим така, че войната да не се развива по техния сценарий“, каза украинският президентски съветник.
Преговорните позиции на Русия и Украйна засега изглеждат непримиримо раздалечени. Путин иска Украйна да капитулира, а Киев – руските сили да напуснат територията на Украйна.
И двете страни търсят начин да извлекат максимална изгода от положението на бойното поле така, че да могат след това да диктуват във възможно най-голяма степен условията при евентуални мирни преговори.