И в това Народно събрание т.нар. “парламентарно номадство” остава забранено, въпреки големия брой нечленуващи в парламентарни групи депутати – вече общо 38, съобщава Медиапул.
При приемането на правилника на 50-ото Народно събрание имаше предложение на “независимите депутати” да се позволи да създават нови парламентарни групи или да се присъединяват към групи различни от тази, с която са влезли в парламента. Това е “парламентарното номадство”, което преди години беше позволено.
Сега текстовете за позволяването му бяха внесени от социалистите, а поводът бяха вътрешнопартийните противоборства при тях, въпреки че те публично отричат това, а и от тяхната група е изключен само един депутат – бившият председател на младежкото СДС Калоян Методиев. Вносителят на предложенията Георги Свиленски от БСП обясни, че когато правил предложенията, “не си представях какво ще се случва в НС”, визирайки разпадането на групата на “Величие” и разцепването на тази на ДПС.
“Каква е разликата между Георги Свиленски и Рамадан Аталай. Аз като член на парламентарна група имам кабинет и място в парламентарна комисия, а Рамадан Аталай като независим депутат – няма. Това колегиално, европейско и демократично действие ли е? Конституцията ясно казва, че всички в този парламент сме равни и всички имаме еднакви права”, каза той.
Предложението му беше отхвърлено и то със сериозно мнозинство, дори повечето от самите независими депутати не го подкрепиха. Преди гласуването обаче имаше продължителен дебат за правата на изгонените или напусналите парламентарните си групи народни представители. За разлика от членуващите в групи депутати, независимите не могат да предлагат създаването на временни анкетни комисии, имат общо само 5 минути време за изказвания, независимо колко много са, а при изслушвания всички независими заедно имат право да зададат само един въпрос, нямат и стая. Освен това ако народен представител бъде изключен или напусне групата си, той спира да е член на постоянните парламентарни комисии, от които е бил част.
Калоян Методиев поиска по-демократичен правилник и добави, че партийната система е в процес на трансформация и тепърва ще се наблюдават още случаи на разпад и разцепления. “Днес това е единствената група в растеж, в началото бях сам. Вие, които сте част от парламентарни групи, вие сте членове на Британската империя, а ние сме Махатма Ганди”, каза той.
Председателят на “Възраждане” Костадин Костадинов обяви, че социално-битовите проблеми на независимите депутати не вълнуват никого, освен самите тях. “Единствено, което е логично и морално, и правилно, когато едни хора са излъгали своите избиратели и са нарушили обещанията си, да нямат същите възможности, които им дава парламентарната група, която е формирана от стотици хиляди избиратели. Най-важното право на депутатите е законодателната инициатива. Това никой не го променя, никой не го суспендира и никой не го ограничава”, посочи той.
“Очевидно агрегатните състояния на българския депутат са повече от тези на водата”, каза Любен Дилов от ГЕРБ, който предложи на независимите депутати да си основат клуб, където да се събират.