Хакери атакуват IBAN номера на български компании и крадат стотици хиляди евро.Около 26% от целия кибертрафик е злонамерен бот трафик. Това заяви на пресконференция заместник-министърът на електронното управление Благовест Кирилов по повод началото на Европейския месец на киберсигурността.
Той подчерта, че трябва да бъдем много внимателни да не попадаме в капана на киберпрестъпленията. Кирилов допълни, че основна цел на Министерството на електронното управление е да гарантира и подпомага киберсигурността – както на хората, така и на бизнеса. Също и да се гарантира способност за реакция при инциденти.
“За целта трябва да сме подготвени, да имаме устойчиви процеси и възможност за реакция при инциденти. Редица европейски държави бяха засегнати от поредица от широкомащабни кибератаки. Като пример можем да дадем ирландската здравна система, която беше парализирана от кибератака“, посочи Кирилов.
Зам.-министърът даде пример и от България с кибератаката в „Български пощи“. По думите му кибератака, която уязви инфраструктурата, ще изложи на риск здравето и живота на гражданите.
Служебният министър на електронното управление Георги Тодоров открои ролята на държавата, тъй като прогресът предполага и защита, която да е насочена към най-уязвимите, защото атаките в интернет не познават граници и нямат социална ориентация.
„В ерата на цифровизация и хоризонта за дигитално бъдеще на все повече нива ние, държавната администрация и всички държавни институции, бизнесът, и не на последно място гражданите, където е нашият фокус, сме задължени да отделяме повече внимание на личната и институционалната си киберсигурност“, заяви Тодоров.
Тодоров допълни, че България ще се включи в Европейския месец на киберсигурността по уникален начин – за първи път в Европа ще бъде издадена и валидирана марка на тема киберсигурност..
Още по темата гледайте в новинарските емисии на TV1.
Автор: Тодор Беленски