Източник: БТА
Снимка: Снимка: БТА/Минко Чернев
България запазва 13-то място в класацията на базираната в Лондон консултантска компания за глобално гражданство и пребиваване “Хенли енд партнърс” (Henley & Partners). За последните 10 години страната ни се е изкачила с осем места. Това става ясно от данни, качени на сайта на компанията. България споделя 13-тото място с Румъния и Монако, като с паспортите на тези страни може да се пътува без визи до 177 дестинации.
Индексът на “Хенли” оценява 199 паспорта в света спрямо достъпа, който те предоставят до 227 държави, територии и микродържави.
На първо място е сингапурският паспорт, с който може да се пътува до 193 дестинации. В класацията второто място си делят Южна Корея и Япония, чиито паспорти осигуряват достъп до 190 дестинации. На трето място за поредден път са страни, членуващи в Европейския съюз – Дания, Франция, Германия, Ирландия, Италия и Испания. Гражданите на тези страни могат да пътуват без виза до 189 дестинации. На дъното на класацията остава Афганистан, като гражданите на страната имат безвизов достъп до едва 25 дестинации.
Забелязва се движение в класацията през годините – Великобритания е минала от 4-то на 6-то място, а САЩ са паднали с три места – от 7-мо на 10-то – в паспортния индекс на “Хенли” спрямо миналата година. Тенденцията на спад на паспортите на тези две страни е дългосрочна, отбелява компанията “Хенли енд партнърс”. Американските паспорти бяха на челна позиция преди десетилетие. В анализ на “Хенли енд партнърс” се посочва, че за първи път в 20-годишната история на класацията САЩ са на ръба да отпаднат от топ 10 на страните, чиито паспорти осигуряват безвизов достъп до най-много дестинации. В момента Обединеното кралство има безвизов достъп до 186 дестинации, а САЩ – до 182.
Най-голям напредък има Индия – паспортът на азиатската държава се е изкачил с три места в класацията, като в момента заема 77-мо място. Забележително движение в класацията имат и Обединените арабски емирства – за последното деситилетие те са се изкачили с 34 места. Китай също е от страните, които напредват в това отношение – позицията му е също е с 34 места по-нагоре за последните 10 години (от 94-то през 2015 г. на 60-то в момента). „Това е особено впечатляващо, като се има предвид, че за разлика от другите страни с най-голям ръст, Китай все още не е получил безвизов достъп до Шенгенското пространство в Европа“, коментира компанията “Хенли енд партнърс”.