Парламентът задължи министъра на здравеопазването да предприеме мерки за предотвратяване и противодействие на насилието над медицинските специалисти, предаде БТА. Това стана с единодушно гласуваното решение с 145 гласа „за“, предложено от ГЕРБ-СДС. Мерките трябва да бъдат предприети в срок до два месеца от приемането на решението, като здравният министър ще трябва да предприеме необходимите действия за организирането и провеждането на обучения по график за желаещите медици, директорите, управителите на лечебни заведения.
В срок до седем месеца министърът на здравеопазването трябва да представи пред Народното събрание отчет за предприетите мерки и действия и отчет за изразходваните средства.
С цел проследяване на проблема на национално ниво се предвижда да бъде създадена специализирана електронна система, чрез която медицинските специалисти да могат да съобщават за възникнали случаи на насилие спрямо тях. Въз основа на събраните данни ще бъдат идентифицирани високорисковите райони, за да бъдат въведени и допълнителни мерки за защита, включително чрез осигуряването на специални устройства тип „паник бутони“ или сходни, с които медицинският специалист да може веднага да сигнализира органите на МВР.
Маргарита Махаева от „Възраждане“ обърна внимание на стреса, на който са подложени медицинските работници, с уточнението, че подкрепят решението. Не знаем колко ще е ефективно това обучение на пациентите, колко пари ще струва, усъмни се тя.